Strona główna » Artykuły » Herbata - rodzaj rośliny i pochodzenie jej nazwy
Bestsellery
Kontakt
 • J&W Sp z o.o.
  Opolska 11-19
  52-010 Wrocław

  NIP: 894-28-63-857
 • E-mail:biuro@e-herbata.pl
 • Telefon607 077 411
  605 517 444
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek godz. 8-16

Herbata - rodzaj rośliny i pochodzenie jej nazwy

Pochodzenie nazwy

 

Herbatę w Chinach opisuje się znakiem . Jest on jednak różnie czytany w zależności od dialektu. Te – wywodzi się z dialektu hokkien. W taki sposób nazwana jest herbata w językach zachodniej Europy. W Hiszpanii oraz Danii i na Węgrzech herbata określana jest przez słowo  Te, po angielsku Tea, a po niemiecku Tee.
 

 Cha – wywodzi się z dialektu mandaryńskiego i kretońskiego. Ta forma wymowy jest popularna na wschodzie stąd popularny w Rosji Czaj.
 

Słowo herbata w języku polskim jest nieco bardziej rozbudowane. Z łaciny zapożyczony został przedrostek: herba, oznaczający zioło. Na końcu wyrazu herbata pojawiło się  znane z całej Europy: Ta. W języku polskim słowo herbata oznacza po prostu ziele herbaciane: herba-ta.


 

alt
Czym tak naprawdę jest herbata?
 

Znamy już pochodzenie nazwy, ale czy wiemy czym tak naprawdę jest herbat?
 

Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są uprawiane w wielu krajach i są do siebie podobne pod względem biologicznym. Często traktowane są jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku.
 

Do najbardziej znanych rodzajów roślin z rodziny Camellia zaliczamy herbaty chińskie- Camellia sinensis. Rosną one w chłodnych, wysokogórskich regionach środkowych Chin i Japonii. Krzew herbaciany może osiągnąć wysokość nawet 3- 4,5 metrów. Rośnie nawet do 100 lat.
 

Inna odmiana rośliny Camellia charakteryzuje się szerokimi liśćmi. najlepiej rozwija się w wilgotnym, tropikalnym klimacie północno-wschodnich Indii oraz chińskich prowincjach Szechuann (Syczuan ) i Yunnan. Roślina w trakcie wegetacji ma ciemnozielone błyszczące liście i małe białe kwiatki. Znana jest jako herbata assamska- Camellia assamica. Właściwie jest to drzewo, gdyż osiąga wysokość 15 - 18 metrów. Liście można zrywać przez 40 lat.

Znana jest również roślina Camellia assamica subspecies lasiocalyx. Pochodzi ona z Kambodży, a krzew osiąga około 4,5 metra. Często używana jest do krzyżówek z innymi gatunkami.
 

 

Spodobał Ci się artykuł? Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i subskrypcji newslettera, gdzie znajdziesz wiele ciekawostek dotyczących herbacianego świata oraz informacje o obecnych i zbliżających się promocjach.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły
Newsletter
Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
J&W Sp z o.o. J&W Sp z o.o.

J&W Sp z o.o.
Opolska 11-19
52-010 Wrocław