Jaką herbatę pić w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To czas troski, w którym kobiety zwracają szczególną uwagę na to co trafia na ich talerz, czy do filiżanki. Wiele kobiet w tym okresie zastanawia się, czy można bezpiecznie pić herbatę w ciąży, a jeśli tak to jaką wybrać, by zadbać o bezpieczeństwo dziecka i mamy? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym artykule, dzięki czemu dowiesz się, czy herbata może być włączona do diety kobiet w ciąży.
W ciąży można pić herbatę, a niektóre jej rodzaje, nawet warto. Trzeba się jednak dostosować do aktualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Najlepiej wybierać herbaty ziołowe, herbaty owocowe bez dodatku kofeiny. W hurtowni e-herbata.pl znajdziesz szeroki wybór herbat bezpiecznych w ciąży, zarówno w wersji klasycznej, jak i ziołowej czy owocowej. Dla sklepów, kawiarni i zielarni oferujemy hurtowe opakowania, elastyczne warunki współpracy i indywidualne doradztwo.
Czy herbata w ciąży jest dozwolona?
Herbata dla kobiet w ciąży nie jest zabroniona, jednak należy ją pić z umiarem i odpowiednim wyczuciem. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie herbaty są dozwolone dla kobiet w ciąży, jednak niektóre gatunki mogą stać się wartościowym elementem codziennego nawodnienia. Dodatkowo niektóre napary mogą nawet pomóc w łagodzeniu dolegliwości ciążowych, takich jak mdłości, zgaga, czy problemy z trawieniem. Przy wybieraniu herbaty dla przyszłych mam bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zawartość kofeiny, rodzaj rośliny i obecność dodatkowych składników w mieszankach.Herbaty ziołowe – bezpieczne i pomocne
W ciąży warto sięgać po napary ziołowe, które nie mają kofeiny, a co więcej wspomagają naturalne procesy organizmu. Do bezpiecznych i najczęściej polecanych przyszłym mamom należą:- Rumianek – wykazuje działanie łagodzące dla układu pokarmowego, pomaga w wyciszeniu się i zasypianiu, ma lekkie działanie przeciwzapalne.
- Melisa – wspomaga spokojny sen, redukuje napięcie, nerwowość i stres.
- Imbir – skutecznie łagodzi mdłości, można pić go w postaci naparu suszonego lub ze świeżego korzenia. Napary z imbirem w ciąży należy przyjmować w umiarkowanych ilościach, najlepiej do dwóch filiżanek dziennie.
- Mięta pieprzowa – wspomaga prawidłowe trawienie, redukuje wzdęcia, łagodzi uczucie pełności i zgagi.
- Rooibos – to naturalnie bezkofeinowa herbata bogata w przeciwutleniacze. Działa uspokajająco.
Herbaty klasyczne – z rozwagą
Herbaty czarna, zielona, biała czy oolong zawierają różne stężenie teiny, a jej nadmierne spożywanie nie jest zalecane w ciąży. Zalecane limity kofeiny dla kobiet w ciąży według WHO i ACOG: do 200–300 mg kofeiny dziennie (to ok. 1 mała kawa lub 2–3 słabsze herbaty). Najwięcej teiny zawiera czarna herbata, aż 40–60 mg/filiżanka. Zielona herbata zawiera nieco mniej kofeiny, niż czarna, jednak nie zaleca się jej spożywania przez kobiety w ciąży, ponieważ może utrudnić wchłanianie kwasu foliowego. Biała herbata zawiera najmniej kofeiny, jednak nadal w niej występuje. Matcha to natomiast herbata, której spożywania najlepiej całkowicie unikać w czasie ciąży, ponieważ jest bardzo bogata w kofeinę.Herbaty, których należy unikać w ciąży
Istnieją zioła i rośliny, które są absolutnie niedozwolone dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą być szkodliwe. Do takich roślin należą:- Dziurawiec – może wchodzić w interakcję z lekami. Zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne.
- Lukrecja – prowadzić może do podniesienia ciśnienia krwi, a w nadmiarze może negatywnie wpływać na rozwój płodu.
- Cynamon, anyż, goździki - w dużych ilościach nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą mieć działanie stymulujące na macicę.
- Herbaty odchudzające i oczyszczające – bardzo często takie mieszanki zawierają silnie zawierające zioła, których spożywanie nie jest odpowiednie w okresie ciąży i karmienia piersią.
Herbaty owocowe – smaczne i bezpieczne
Herbaty owocowe, czyli napary z suszonych owoców, hibiskusa, skórki pomarańczowej czy jabłka, to świetna alternatywa dla herbat klasycznych. Zazwyczaj nie zawierają kofeiny i są bogate w witaminy, szczególnie jeśli nie są dosładzane. Warto wiedzieć, że spożywanie herbaty z hibiskusem w ciąży to temat kontrowersyjny. Lepiej nie sięgać po takie mieszanki w ciąży, a w szczególności w pierwszym trymestrze. Dodatkowo wybierając owocowe herbaty w tym okresie, najlepiej poszukiwać tych bez dodatku sztucznych aromatów i konserwantów.Rooibos – idealny wybór dla przyszłych mam
Jedną z najlepszych herbat dla kobiet w ciąży jest rooibos, która nie zawiera kofeiny, jest bogata w przeciwutleniacze. Ta wyjątkowa herbata wspiera prace układu pokarmowego, nie podnosi ciśnienia, a jednocześnie ma bardzo przyjemny, delikatny i słodkawy smak.W ciąży można pić herbatę, a niektóre jej rodzaje, nawet warto. Trzeba się jednak dostosować do aktualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Najlepiej wybierać herbaty ziołowe, herbaty owocowe bez dodatku kofeiny. W hurtowni e-herbata.pl znajdziesz szeroki wybór herbat bezpiecznych w ciąży, zarówno w wersji klasycznej, jak i ziołowej czy owocowej. Dla sklepów, kawiarni i zielarni oferujemy hurtowe opakowania, elastyczne warunki współpracy i indywidualne doradztwo.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii ARTYKUŁY